15 – 16 Haziran’dan Gezi’ye Direniş Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya

15- 16 Haziran Direnişi’nin 49.yıl dönümünde Göztepe Özgürlük Parkı’nda anıldı. Kaldıraç, Aka-Der, İşçi Gazetesi ve Özgür Lise tarafından “Tarih, geleceğin anahtarıdır.” diyerek yapılan etkinliğin 17. senesindeki şiarı ise “Tarih, Sınıfı İktidara Çağırıyor” oldu.

Etkinliğe Ahmet Şık, Gezi Aileleri, Cargill İşçileri, Üçüncü Havalimanı Direnişçileri, Petrol İş Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Mustafa Mesut Tektik ve birçok kurum ve kuruluş katıldı. Kurum ve kuruluşlar parkta stant açarken ayrıca stant alanlarının yanına 15 – 16 Haziran sergisi de kuruldu.

Açılış ve saygı duruşundan sonra sahneye Disk Korosu davet edildi. Avusturya İşçi Marşı, Çav Bella gibi marşlarla sahneyi renklendiren Disk Korosu’nun ardından sahneye direnen Cargill İşçileri çağrıldı. Cargill işçileri konuşmasında “Omuzlarımızdaki yükün tüm Türkiye işçi sınıfının yükü olduğunun farkına vardık, tüm Türkiye işçi sınıfına bir umut ışığı olacağız.” dediler. Ayrıca direniş kazanana kadar direnmeye devam edeceklerini de vurguladılar.

Cargill İşçileri’nden sonra sahneye Fuat Saka çıktı. Halayların çekildiği, Karadeniz ezgilerinin yoğun olduğu sahneden sonra ise konuşmalar yapıldı. Birleşik İşçi Kurultayı ve Özgür Lise konuşmalarının yanı sıra, Üçüncü Havalimanı İşçileri taleplerini sıraladıktan sonra talepler karşısında, baskı ve sindirme politikalarına karşı şantiyelerde örgütlenmeye devam edeceklerini söyledi. Petrol İş Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Mustafa Mesut Tekik konuşmasında haftalardır hakları için iş bırakma eylemleri yapan TÜPRAŞ işçilerinin ve Kale Kayış işçilerinin selamlarını iletti. Katılım gösteremeyen Sibaş İşçileri ise gönderdikleri video ile etkinliği selamladı. 15 – 16 Haziran’ı anlatan ve direnişleri gösteren sinevizyondan sonra Kaldıraç adına konuşma yapan Ülkü Gündoğdu “Biz dünyayı almalıyız. O vakit bizden önce gidenlerin gösterdiği gibi devrimci saflarda örgütlenmeliyiz.” dediği konuşmayı “Devrim için İleri Ya Sosyalizm Ya Ölüm” diyerek bitirdi.

Etkinlik Metin-Kemal Kahraman’ın sahne almasıyla son buldu.

Etkinlikte ayrıca 15- 16 Haziran Direnişi’ni anlatan bir tiyatro oyununa yer verildi.

Etkinlikte sık sık “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “ Gezi’de Düşene Dövüşene Bin Selam”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Devrim için İleri Ya Sosyalizm Ya Ölüm” sloganları atıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here