“15-16 Haziran’dan Gezi’ye Direniş Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya”

15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 48. ve Gezi Direnişi’nin 5. yıldönümünde İstanbul Göztepe Özgürlük Parkı’nda Kaldıraç, AKA-DER, İşçi Gazetesi ve Özgür Lise tarafından “15-16 Haziran’dan Geziye Direniş Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya” etkinliği düzenlendi.

“Tarih geleceğin anahtarıdır” yaklaşımıyla 2003 yılından bu yana her yıl 15-16 Haziran Direnişi’ni gündeme taşımak üzere yoğun bir faaliyet yürüten Kaldıraç, İşçi Gazetesi, AKA-DER ve Özgür Lise tarafından bu yıl on altıncısı düzenlenen etkinlik, 9 Haziran Cumartesi akşamı Göztepe Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da gerçekleşti. DİSK Korosu, İlkay Akkaya ve Bajar’ın marşlar ve ezgileriyle sahne aldığı etkinlik katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

HDP milletvekili adayları Veli Saçılık, Musa Piroğlu, Gezi Direnişi sırasında polis tarafından vurularak şehit düşen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan, Gezi Direnişi sırasında Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çeteleri tarafından vurularak şehit düşen Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Meray ve 10 Ekim ailelerinden Celalettin Tüylü etkinliğe katılarak konuşma yaptı.

Bizim sizinle hesabımız var, o hesap görülecek

Kaldıraç adına yapılan konuşmada; etkinlikten bir gün önce işkence ile gözaltına alınan liselilere yapılan işkenceye ve duvara kettle resmi yaptıkları için tutuklanan liselilere değinildi ve örgütlü direniş ile saldırıların püskürtülebileceği vurgulandı.

Kaldıraç adına konuşan Ülkü Gündoğdu şunları söyledi: “15-16 Haziran 1970’de işçiler fabrikalarda şalterleri indirerek sokaklara çıktı. 10 bin, 20 bin, 30 bin derken 100 bin işçi Gebze’den, Topkapı’dan sel olup sokaklara aktı. “DİSK kapatılamaz” dediler. İşçiler, kendi örgütlerine, sendikalarına sahip çıktı, düşünün ne büyük korku burjuvalar için. Bugün sendikası için yürüyen yarın yeryüzündeki cennetlerini yıkabilir onların başına. Örgütsüz işçi köle işçidir, şu anda yaşadığımız düzen ücretli kölelik düzenidir.”

Gündoğdu, konuşmasını örgütlenme çağrısı yaparak ve “Bizim sizinle hesabımız var, 15-16 Haziran’dan ve Gezi’den sesleniyoruz. Bizim sizinle hesabımız var, o hesap görülecek. Kaybedeceksiniz, yeryüzünden sileceğiz sizi. Biz, komutan Bekir Kilerci’nin, Ali Serkan Eroğlu’nun yoldaşları, işçi cinayetinde katlettiğiniz Duran Baysal’ın bize bıraktığı çelik bileği, temiz yüreği olup sesleniyoruz. Kaybedeceksiniz! Biz kazanacağız” diyerek bitirdi.

Seni başkan yaptırmayacağız

Etkinlikte, HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın sinevizyonu ilgi ile izlendi. Demirtaş’ın, 7 Haziran 2015 seçimleri öncesi yaptığı bir konuşmadan gösterilen ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ bölümü izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.

HDP milletvekili adayları Musa Piroğlu ve Veli Saçılık etkinliği selamlayan kısa birer konuşma yaptılar. Saçılık konuşmasında; “Selahattin başkanı izledik, dört duvar arasında sesini bizlere ulaştırdı. Diyoruz ki; köhne duvarları demirden dökseniz, özgürlük illaki elimizde, engelleriniz çaresiz, diyoruz. Haziran deyince 15-16 Haziran ile bitmez. Haziran deyince 1 Haziran vardır, bu Gezi Direnişi’dir. Canımızı verdik, kanımızı verdik, özgürlük için sokakta olduk ve AKP hükümetine ecel terleri döktürdük. Haziran deyince 7 Haziran aklımıza gelir, yine halklar bir oldu 12 Eylülcülerin yarattığı barajları yerle bir ettik ve yine AKP’ye ecel terleri döktürdük. Şimdi yeni bir Haziran daha geliyor; 24 Haziran geliyor. Biz şimdi tekrar bir olduk, beraber olduk, onların barajlarına karşı sel olduk geliyoruz” dedi.

Musa Piroğlu konuşmasında şunları söyledi: “15-16 Haziran’da burjuvaziyi, egemenleri salladık. 7 Haziran’da salladık. Gezi Direnişi’nde rüyalarına korkuyu saldık, ama yıkamadık şimdi Saray’ın iktidarını yıkmak için en geniş cepheyi kurduğumuz bu anda, bunun arkasından yürümek, barajları yıkmak ve ardından da yüzümüzü Saray’a dönmek zamanı.”

Milletvekili adaylarının konuşmalarının ardından 15-16 Haziran Direnişi’ni anlatan sinevizyon izlendi.

Gezi Direnişi sırasında polis tarafından vurularak şehit düşen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan, Gezi Direnişi sırasında Maltepe Gülsuyu’nda uyuşturucu çeteleri tarafından vurularak şehit düşen Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Meray ve 10 Ekim ailelerinden Celalettin Tüylü’nün yaptıkları konuşmalar kitle tarafından dakikalarca alkışlanarak ‘Anaların öfkesi katilleri boğacak’ sloganı ile karşılandı.

Etkinlikten bir gün önce Kadıköy’de işkenceyle gözaltına alınan Özgür Lise okuru Dilara Aksoy konuşmasında; “Her zaman direndiğimiz gibi bugünden sonra da direneceğiz, yarın da direneceğiz, her zaman direneceğiz” dedi.

Birleşik İşçi Kurultayı adına yapılan konuşmanın ardından İlkay Akkaya ve Bajar’ın ezgileri ve halaylarla etkinlik sona erdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here