15-16 Haziran’dan Gezi’ye, Direniş Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya!

15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi ve Gezi Direnişi, Anadolu’da zulme, sömürüye, aşağılanmaya karşı yaşanmış en büyük iki direniş, Anadolu işçi sınıfı ve ezilen halklarının ortak tarihi ve hafızasıdır.

15-16 Haziran direnişi; İşçi sınıfının bir sınıf olarak, örgütlü bir güç olarak hareket ettiğinde tüm engelleri aşabileceğini, kazanabileceğini dosta düşmana göstermiştir.

Gezi direnişi; Milyonlarca insanın uyanışı; devrimin göz kırpması, emekçilerin ve ezilen halkların isyanın, dayanışmanın ve sokağın gücünü hatırlamasıdır.

Gezi Direnişi ve 7 Haziran seçimleri ile birlikte, Anadolu’da her alanda büyüyen mücadele ile Kürt halkının mücadelesinin birleşme eğilimi egemenlerin yüreklerine korku salmış, cennetlerini kaybetme korkusuyla toplumdaki uyanışa ve yeşeren kardeşçe, özgür yaşam umuduna savaş açmışlardır.

İşçi sınıfına ve ezilen halklara boyun eğdirmek için Amed’de, Suruç’ta, 10 Ekim’de katliamları devreye sokmuş, 15 Temmuz’un ardından ise OHAL ve KHK’larla ülkeyi bir hapishaneye çevirmişlerdir.

Baskı, katliam, yağma ve hukuksuzluk üzerine kurulu Saray rejimini kalıcılaştırmak üzere 16 Nisan’da yapılan referandum toplumun güçlü bir HAYIR tepkisi ile karşılaşmış, Saray hileli, utanılacak bir zafere imza atmıştır.

Hayır; Gezi Direnişi ruhunun genişleyerek sürmesidir. Hayır; Kürt halkının direnişidir.

Hayır; işçilerin dipten gelen dalgasıdır. Hayır; kulluğa boyun eğmemektir. Hayır; direnmektir.

Direnmek; baskı ve karanlığın en yoğun olduğu anda, en zor koşullarda çıkış yolu yaratmaktır.

Direnmek; tarihinden öğrenerek, en yaratıcı örneklerle örgütlenmek, kaderini kendi ellerine almaktır.

Hayır çalışmaları gücümüzün göstergesi, gelmekte olan güzel günlerin habercisidir. Şimdi; bu gücü örgütleme, Hayır’ımızı büyütme zamanıdır.

Bu yıl 15.sini düzenleyeceğimiz etkinlik, tarihsel anlamına uygun şekilde, mücadele tarihimizi ve direnenlerin gündemini binlerce kişiye ulaştıran bir çalışma ile örgütlenmektedir. Çok yoğun bir emek süreciyle ortaya çıkan etkinlikler bize göstermiştir ki, mücadele tarihimizdeki direnişlerimiz hafızalarda silik bir anı olarak kalmayacaktır.

Yarınlar bugünden yaratılır ve bugün tarihten öğrendiklerimizle hızlanma zamanıdır.

Bu bilinçle sizi etkinliğe katılmaya, hayatın her alanında adım adım direnişi örgütlemeye, direniş ruhuyla geleceği kurmaya davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here