15-16 Haziran Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya Etkinliği 18 Haziran Cumartesi akşamı Göztepe Özgürlük Parkı Açıkhava Tiyatrosunda gerçekleştirildi.

Unutturulmaya çalışılan ve işçi sınıfı tarihinin en önemli direnişlerinden biri kabul edilen 15-16 Haziran direnişini toplumun belleğinde yeniden diriltmek ve bugünün işçi sınıfına tarihinden aldığı gücü göstermek amacıyla 9 yıldır ısrarla yapılan etkinlik bu yıl da önceki yıllardaki kadar katılımlı ve coşkuyla geçti.

AKA-DER, İşçi Gazetesi, Kaldıraç ve Özgür Lise’nin birlikte düzenlediği etkinlik programı da 15-16 haziran direnişinin ve bugün devam eden direnişlerin bağının altının çizildiği, iki bini aşkın kişinin coşku ve heyecanla izlediği, marşlara, ezgilere eşlik ederken bu direniş ruhunun nasıl yayılacağının heyecanını birlikte paylaştıkları bir etkinlik oldu.

Etkinlik, öldürülen DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler’in eşi Sebahat Türkler’in konuşmasıyla başlandı.

Konuşmasında, “Başkan Kemal Türkler’in Türkiye’de 1 Mayıs’ın 1976 yılında kitlesel kutlamasında emeği olduğu kadar, 15-16 haziran direnişinde de büyük emeği geçmiştir. Başkan, işçi sınıfının temsil ettiğini çok iyi bildiği için her zaman dik durmasını bilmiştir. O’nu saygıyla anıyorum.” diyen Sebahat Türkler şöyle devam etti: “15-16 Haziran eylemleri, Türkiye işçi sınıfı ve sınıf mücadelesini tarihi açısından “mücadele edilmeden hak alınamayacağını” gösteren önemli dönemeçlerden biridir. İşçi sınıfının bugünün Türkiye’sinde sağlam durması, mücadelesini geliştirmesi ve güçlendirmesi için kendi tarihini de iyi okuması gerekir, belleğini diri tutmalıdır. Bu açıdan 15-16 haziran direniş ruhunu ayakta tutan tüm etkinlikler oldukça önemldir” diyerek Kemal Türkler ailesi adına etkinliği selamladı.

Ardından sahne alan Marsis ezgileriyle ve horonlarıyla kitleyi coşturdu. Daha sonra, etkinliğe katılan direnişteki işyerlerinden işçiler hep birlikte sahneye çıkarak, izleyenleri selamladılar. Sendikaya üye oldukları için işten atılan ve direnişte olan Casper işçileri, Birleşik Metal-İş üyesi MAS-DAF işçileri, Tuzla Organize Sanayi’den Kompana Deri işçileri, sendikaları ve patronun anlaşarak işten çıkarılan ve direnişe geçen Ontex işçileri, taşeron çalışma dayatmasına karşı örgütlenen PTT işçileri ve Kubatoğlu Plastikte işten atılmaya karşı tek başına direnen işçi kısa konuşmalarla direnişlerini anlatarak, destek ve dayanışma çağrısı yaptılar.

MAS-DAF İŞÇİSİ: Bugün biz direnmezsek, yarın yerimizde sizlerin çocukları olacak

KUBATOĞLU PLASTİK İŞÇİSİ: Herkesi direniş çadırlarındaki kıvılcımı ateşe çevirmeye çağırıyorum

CASPER İŞÇİSİ: Reklamlarda “Sizin hayatınız” derken, işçilere defol git diyorlar, 32 işçiyi işten attıkları gün gazetelere tam sayfa reklam veriyorlar

ONTEX İŞÇİSİ: Sermaye işçi sınıfının bir araya gelmesinden korkuyor, buradan herkesi işçi sınıfının yanında yer almaya çağırıyoruz, Canbebe’yi boykota çağırıyoruz, her cumartesi Taksim’deki eylemlerimize çağırıyoruz.

PTT İŞÇİSİ: Taşerona karşı açtığımız davayı sürdürüyoruz, eylemlerimizle direnişe devam ediyoruz. Ama hiç biri TV’lerde yer almıyor. Buraya gelen herkesi selamlıyoruz.

Etkinlik sunumu gerçekleştiren Altan Açıkdilli birleşik emek cephesini güçlendirme çağrısı yaptı.

2009 yılın da aynı etkinlikte sahne alan Ali Asker izleyenlerin yoğun alkışlarıyla sahneye çıktı. “Oy dağlar”ı hep bir ağızdan söyleyen binlerce kişiye konuşan Ali Asker, “Tüm dostlarımı, yoldaşlarımı türkü sıcaklığında selamlıyorum, Geçmişte olduğu gibi bugün de türkülerimiz halka yalan söylemedi, işkencelerden geçtik, beşer onar vurulduk ama yıllarca direndik. Kitaplarımız yaktılar, türkülerimizi yasakladılar direnmeye devam ediyoruz.”

Etkinliği düzenleyen kurumlardan Kaldıraç Dergisi adına Hakan Dilmeç bir konuşma yaparak, 9 yıldır 15-16 Haziran’ı sınıfın bilincinde yeniden canlandırmak için harcanan çabalara vurgu yaparak, bugün bu direniş ruhunun Taksim’de 1 Mayıs’a akan yüz binlerin hafızalarında yeniden canlanmasının egemenler için en büyük korku olduğunun da altını çizdi.

15-16 Haziran direnişi görüntülerinin son dönemki direnişler ve 1 Mayıs görüntüleriyle harmanlandığı sinevizyon gösterisi ilgiyle izlendi.

Son olarak sahneye çıkan Grup Munzur ezgileriyle halaya duran izleyiciler,daha sonra hep bir ağızdan Çav Bella’yı söylediler. Bütün gece coşkusu hiç düşmeyen etkinlikte, tiyatro girişindeki sergi alanında yer alan “zafer yenildiğin yerde kazanılır, 1 mayıs fotoğrafları sergisi 2007-2011” fotoğraf sergisi ve düzenleyen kurumların stantları da yoğun bir ilgi gördü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here