15-16 Haziran büyük işçi direnişi, açıkhava tiyatrosundaki etkinlikle anıldı.

Üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen, 15-16 Haziran’ı toplumun hafızasına kazımak adına, AKA-DER, İşçi Gazetesi, Kaldıraç, Özgür Eğitim Platformu ve Özgür Lise tarafından bu yıl 7. si düzenlenen, “15-16 Haziran Ruhuyla Geleceğimizi Kurmaya” şenliği, büyük bir coşku ve katılımla İstanbul Göztepe Özgürlük Parkı, Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleştirildi.

Etkinliğe; Birgün, Evrensel, Dem TV, Homur Karikatür Dergisi, Özgür Radyo, Radyo Barış, Belediye-İş 2 Nolu Şube, Eğitim-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Yunus Öztürk, KETEV, Sine-Sen, EMO İstanbul Şubesi, MMO İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, Kartal Belediyesi, Kadıköy Belediyesi destek verdiler.

Etkinliğe katılan direnişteki işyerlerinden, DESA, Express Kargo, ATV-Sabah, Entes direnişleri adına birer işçi eylemleriyle ilgili konuşma yaptılar. Yine etkinlik çerçevesi içerisinde 15-16 Haziran ile ilgili Herkese Sağlık Güvenli Gelecek Platformu adına, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri, Hüseyin Demirdizen, bir konuşma yaparak, herkesi 15-16 haziran ruhuna sahip çıkmaya davet etti.

Program, Yılmaz Okumuş’un yazdığı ve Canşenliği Oyuncuları’nın sahnelediği, Laz Marks oyunuyla devam etti. Fatsa Çocuk Korosu deneyiminden yola çıkarak kurulan ve bugüne kadar pek çok etkinlikte sahne alan AKA-DER Çocuk Korosu ilgiyle izlendi. HKM Halk Oyunları Ekibi’nin Bitlis halkoyunu gösterisinin ardından Domane Dersim müzik topluluğunun coşkulu müziği eşliğinde halaylar kuruldu. Hasan Yükselir’in güzel sesi ve eşsiz yorumuyla verdiği dinletinin ardından, Kaldıraç Dergisi Yazı işleri Müdürü Ülkü Gündoğdu yaptığı konuşmada; 15-16 Haziran ruhunun bugünlere taşınması gerekliliği ve bunun da ancak işçilerin örgütlülüklerine sahip çıkarak, örgütlü mücadele ile mümkün olacağının altını çizdi.

Programda son olarak Ali Asker sahneye çıktığında, salondaki coşku daha da arttı.

Program çerçevesinde Homur Karikatür Dergisi’nin 15-16 Haziran dayanışması adına da düzenlediği karikatür sergisi de, yine katılımcılar tarafından ilgiyle karşılandı.

Program sonunda, 39. yılında yine tüm sıcaklığını hissettiren 15-16 Haziran’ın 40. yılında yangınlara gebe olduğunun altı çizilerek, 15 Haziran eylemine çağrı yapıldı.

İzleyiciler bu çağrıya alkış ve sloganlarla yanıt verdi.

Ayrıca Yılmaz Okumuş’un, bu şenliğe mesaj olarak yazmış olduğu “Şu çilgun piroletarya” başlıklı ve Laz Marx Emice’nin 15-16 Haziran direnişini anlatan mizahi metni salonda bulunanların kahkaha ve alkışları eşliğinde okundu.

Etkinliğe, DİSK Güney Marmara Bölge Temsilcisi Ayhan Ekinci, Homur Karikatür Dergisi emekçileri, Zeytinburnu Deri İşçileri Derneği, Köz Gazetesi, Laz Kapital’in Yazarı Yılmaz Okumuş, DİSK Kartal Emekli İşçiler Sendikası da mesajlarıyla destek verdiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here